Časté dotazy

Jak mám prosím naložít s plnou žumpou, mam nasazena bakterie, a kdyz ji nevyčerpám celou bakterie se budou množit dál a nebo budu muset celou proceduru s nasazením bakterií opakovat znovu?

Prostředek Bio Golem S přispívá k rozložení tuhých podílů v jímkách a žumpách, výsledkem čehož je ztekucení tuhých podílů, omezení zápachu a snížení frekvence nutnosti odvozu, resp. vyčerpání.
V praxi nedochází k vyčerpání 100% obsahu, ve zbytku obsahu jímky tedy bakterie jsou a není nutné nasazovat stejné množství bakterií jako při první, tzv. "1. startovací fázi".
Doporučujeme tedy, pokud v jímce zůstane část obsahu doplnit bakterie v množství odpovídající 2. fázi "stabilizační" tj. doporučujeme dávkování 80 - 100g/ 1 m3 hmoty á 1 týden a po třech týdnech přejít do dávkování 3. fáze "udržovací, tj. 80 - 100g/ 1 m3 hmoty á 1 měsíc. 
Pokud však bude odvezen celý obsah jímky, je nutné samozřejmě bakterie nasadit od první fáze - tedy startovací.

Při čtení návodu jsem se dozvěděl,že po aplikaci se nemá používat žádných dezinfekčních prostředků v systému !Pro čištění potrubí běžně používám hydroxid sodný,při dezinfekci sociálních zařízení používáme např.SAVO ,na nádobí saponáty a jiné čistící prostředky jako Pulirapid a pod. Rovněž z pračky odtékající voda obsahuje látky z pracích prášků a pod. Obracím se na Vás tedy s dotazem,zda tento fakt negativně neovlivní množení bakterií a vznik kultur které Váš výrobek obsahuje ! Má smysl vůbec výrobek do našeho systému aplikovat ?Pro čištění celého odpadního systému mohu vypustit používání louhu a nahradit ho Vaším výrobkem Bio Golem P ,ale co dál,aby výsledek byl odpovídající požadovanému účelu ?

Bio Golem S je přípravek, jehož účinek je založen na přítomnosti a kultivaci bakterií. Dezinfekční přípravky bakterie ničí. Z tohoto důvodu opravdu nelze doporučit užívání dezinfekčních přípravků v období, kdy je používán Bio Golem S. Nicméně samozřejmě záleží na množství dezinfekce a na jejím naředění.
Hydroxid sodný je alkálie, která účinnost Bio Golemu S nesnižuje.
Saponáty, prací prostředky apod. spadají svým složením pod Nařízení Evropské komise 648/2004 o detergentech, které nařizuje používání biologicky odbournatelných složek všech čistících a pracích prostředů. Tedy tyto prostředky účinnost Bio Golemu neovlivňují.
Louh účinnost našeho Bio Golemu neovlivňuje. Pro pravidelnou údržbu odpadů doporučujeme používat náš přípravek Bio Golem P a pouze v extrémních případech (např. ucpání odpadu) použít louh. Louh je chemikálie, silně alkalická látka, která Vám při dlouhodobém používání může poškodit potrubí, zničit barevné sifony, apod.

Jsou bakterie Bio Golems vhodné i k jinému použití než do septiků, např. do jezírek, do kompostů apod. ?

Výrobky na bází mikrobiologicky aktivních mikroorganismů - bakterií je třeba vždy používat pouze pro účel který je na výrobku prezentovaný.Bakterie jsou pro daný účel, resp. prostředí speciálně vyšlechtěny a v jiném prostředí by se velmi obtížně aktivovaly, resp. oživily.
Bio Golem S je určen k ošetření septiků, suchých záchodů a domovních čistíren odpadních vod. K urychlení zrání kompostu prodáváme přípravek pod názvem Bio Kompostér, na ošetření vody v jezírkách zatím nenabízíme žádný výrobek.

Po jeho použití Bio Golem S, kovová část odpadu v umyvadle začla reznout a keramika dostala nahnědlou barvu. Tento stav trvá i po výměně všech kovových čáatí. Bohužel zde nemohu vožit foto. Je možné použít nějaký jiný prostředek na trvalé odstanění?

Bio Golem S je přípravek určen do septiků, domnívám se, že jste měla na mysli přípravek Bio Golem P, který je určen pro čištění odpadního potrubí.
Nicméně, ani jeden z těchto biologických přípravků neobsahuje žádné látky, které by mohly jakýmkoli způsobem zbarvit keramiku. Roztoky jsou čiré, s bílým nádechem a neobsahují žádná barviva. Ve složení výrobku nenalezneme žádnou látku, která by jakýmkoli způsobem ovlivnila strukturu keramiky či kovových předmětů.
Nejobvyklejším důvodem zbarvení keramiky a příslušenství je vysoký obsah železa a dalších minerálů ve vodě. 
Proti tomuto Vám mohu nabídnout vynikající účinný sanitární přípravek Golem 05. Dodáváme jej pouze profesionálním úklidovým firmám, takže jej můžete zakoupit pouze v naší podnikové prodejně anebo přes e-shop.

Potřebuji nějaké povolení na to když používám přípravek Bio Golem S a chtěl bych vodu použít na zálivku trávníku kolem domu?

Obsah žump je dle současné legislativy považován za odpadní vody. V rámci zákona č.150/2010 Sb. t.j. novely vodního zákona se zavedla povinnost zajistit likvidaci obsahu žumpy a případně ji prokázat České inspekci životního prostředí a vodoprávnímu úřadu na jejich požádání.

Dle této novelizace je velmi sporné vypouštění odpadních vod na vlastní pozemek, neboť zákon říká toto:

Ochrana jakosti vod

§ 38

Odpadní vody

(6)          Kdo akumuluje odpadní vody v bezodtokové jímce, je povinen zajišťovat jejich zneškodňování tak, aby nebyla ohrožena jakost povrchových nebo podzemních vod, a na  výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí prokázat jejich zneškodňování v souladu s tímto zákonem.

(8)  Při povolování vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních stanoví vodoprávní úřad nejvýše přípustné hodnoty jejich množství a znečištění.

Ad 6) znamená, že majitel jímky či žumpy musí prokázat (fakturou), že tuto nechává vyvážet.

Ad 8) znamená, že obsah lze vypustit, ale musí k tomuto kroku být schválení příslušného vodoprávního úřadu,

 

Obsah jímky či žumpy po aplikaci bakterií v přípravku obsahuje řadu rozpuštěných látek, které by mohly způsobit zvýšení biologické spotřeby kyslíku ve vodních nádržích a tocích a tím nežádoucím způsobem ovlivnit život vodní flóry a fauny /např. ryb, řas atd./. Na druhou stranu tyto látky obsahující z velké části dusík a další biogenní prvky jsou však vhodnou živinou pro travní porosty nebo mikroflóru v kompostu. V biopreparátu obsažené bakterie  nejsou fytopatogenní, proto rostlinám neškodí, naopak obohacují půdní mikroflóru, která mnohdy utrpěla nešetrným používáním různých chemických prostředků.